تصویر افزایش عمر تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات حیاتی در موتور خودرو است که وظیفه‌ی هماهنگ‌سازی حرکت میل سوپاپ و میل لنگ را بر عهده دارد. بنابراین افزایش عمر تسمه تایم نقش مهمی در بالا بردن عمر خودرو دارد.بسیاری از کارشناسان برتری خودروهای قدیمی را از نظر طول عمر نسبت به مدل‌های جدید تایید می‌کنند اما موضوع قابل توجه این است که اتومبیل‌های جدید به موازات کاهش طول عمر مفید، از نظر ایمنی و رفاه سرنشینان به طور چشم‌گیری ارتقا یافته‌اند. البته با رعایت برخی نکات و رانندگی آگاهانه، می‌توان طول عمر مفید خودروهای جدید را به طور چشمگیری افزایش داد.مهم‌ترین عامل در حفظ سلامت هر وسیله‌ای، انجام معاینات و سرویس‌های دوره‌ای و منظم آن است. در این مقاله، به بررسی دلایل پاره شدن و راهکارهای افزایش عمر تسمه تایم می‌پردازیم.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم (Timing Belt)  یا زنجیر تایم (Timing Chain) که وظیفه‌ی هماهنگ‌سازی حرکت میل سوپاپ و میل لنگ را بر عهده دارد، قطعه‌ای حیاتی در موتور خودرو به شمار می‌رود. تسمه تایم نقشی حیاتی در انتقال قدرت از منبع اولیه به واحد محرک ثانویه ایفا می‌کند. عملکرد موتورهای چهارگانه به این شکل است که میل لنگ دو دور می‌چرخد تا چرخه احتراق در هر سیلندر کامل شود، در این حالت میل سوپاپ فقط یک دور می‌چرخد. وظیفه اصلی تسمه تایم هماهنگی میل سوپاپ در زمان‌های مناسب با میل لنگ است، تا سوپاپ‌های ورودی و خروجی هر سیلندر در لحظات دقیق باز و بسته شوند.

عملکرد صحیح تسمه تایم برای عملکرد روان و بهینه موتور ضروری است. اگر تسمه تایم پاره شود یا از کار بیفتد، می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی و پرهزینه به موتور شود.

راه‌های موثر در افزایش عمر تسمه‌ تایم

تصویر راه های موثر در افزایش عمر تسمه تایم

تسمه تایم نقشی حیاتی در هماهنگی اجزای موتور و احتراق به موقع ایفا می‌کند. با نگهداری و مراقبت صحیح از این قطعه، میتوانید طول عمر تسمه تایم را افزایش داده و از عملکرد بی‌وقفه و کارآمد آنها در صنایع مختلف اطمینان حاصل کنید. سلامت و عملکرد صحیح این قطعه‌ی حساس، مستلزم بررسی دوره‌ای و دقیق آن است. در ادامه، به بررسی گام‌به‌گام نحوه‌ی صحیح بررسی تسمه تایم و راهکارهایی برای افزایش عمر تسمه تایم می‌پردازیم.

· تعویض به موقع تسمه تایم

همانطور که گفتیم، تسمه تایم وظیفه‌ی هماهنگی میل لنگ و سایر اجزای موتور را بر عهده دارد. در خودروهای قدیمی، این وظیفه توسط زنجیری فلزی انجام می‌شد که به دلیل صدای زیاد، جنس آن به پلاستیکی تغییر یافت. طول عمر مفید تسمه تایم به عوامل مختلفی مانند نوع خودرو، شرایط رانندگی و کیفیت تسمه بستگی دارد. به طور کلی، تسمه تایم باید طبق برنامه‌ی توصیه شده توسط سازنده خودرو تعویض شود.

چرا تعویض به موقع تسمه تایم ضروری است؟

یکی از مسائلی که می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، بی‌توجهی به تعویض به موقع تسمه تایم است. پاره شدن تسمه تایم در دور موتور بالا، می‌تواند صدمات سنگینی به موتور وارد کرده و هزینه‌های تعمیر را بسیار بالا ببرد.برای اینکه متوجه شویم که زمان تعویض تسمه time رسیده است یا نه،پیشنهاد می کنیم مقاله علائم تعویض تسمه تایم را مطالعه نمائید.

عمر مفید تسمه تایم چقدر است؟

یکی از راه های افزایش عمر تسمه تایم،کم کار کردن ماشین و خودرو است.عمر مفید تسمه تایم به میزان کارکرد خودرو (کیلومتر) بستگی دارد. به طور کلی، زمان تعویض تسمه تایم پس از طی 60 تا 80 هزار کیلومتر است.

آیا بعد از 80 هزار کیلومتر نیازی به تعویض تسمه تایم نیست؟

ممکن است تسمه تایم بعد از 80 هزار کیلومتر پاره نشود، اما از آنجائیکه هزینه‌های ناشی از پارگی آن، بسیار سنگین است، توصیه می‌شود قبل از این زمان اقدام به تعویض تسمه تایم کنید. .حداقل کارکرد برای تعویض تسمه تایم 60 هزار کیلومتر است.

· بررسی دوره‌ای

یکی از اقدامات مهم در افزایش عمر تسمه تایم بررسی منظم و دوره‌ای تسمه تایم است. این امر منجر می‌شود تا از سلامت آن اطمینان حاصل کرده و در صورت مشاهده هرگونه علامت فرسودگی، به موقع برای تعویض آن اقدام کنید. ترک خوردگی، ساییدگی، پارگی، ناصافی، براده شدن و تغییر رنگ در سطح از جمله عوامل فرسودگی تسمه تایم به شمار می‌رود.

· توجه به علائم هشداردهنده

توجه کردن به صداهای غیرطبیعی از موتور، لرزش و نوسانات ناگهانی در عملکرد آن، و همچنین نشتی روغن یا ضد یخ در اطراف تسمه تایم از نکات ضروری است که  مشاهده هر یک از این علائم می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکل در تسمه تایم یا سایر قطعات موتور باشد و نیاز به بررسی فوری توسط یک مکانیک ماهر دارد.

· نقش دمای مناسب در افزایش طول عمر تسمه تایم

از دیگر عواملی باعث افزایش طول عمر تسمه تایم می شود،رعایت دمای مناسب محیط است.مواردی که می‌تواند باعث شل شدن و ترک خوردن تسمه تایم شود، گرمای بیش از حد موتور است. بهتر است از روشن گذاشتن طولانی مدت موتور در حالت خاموش، بخصوص در روزهای گرم، خودداری کنید. همچنین از پارک کردن خودرو در معرض نور مستقیم خورشید، به ویژه در مناطق با آب و هوای گرم و خشک تا حد امکان پرهیز کنید. پارک کردن در سایه یا استفاده از سایبان، می‌تواند به حفظ سلامت تسمه تایم و سایر قطعات لاستیکی خودرو کمک کند.

نشانه‌های تعویض تسمه تایم

عمر مفید تسمه تایم فقط به مسافت طی شده محدود نمی‌شود. گاهی اوقات، این قطعه حیاتی به دلایل مختلفی زودتر از موعد فرسوده شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

تصویر نشانه های تعویض تسمه تایم

در اینجا به برخی از علائم پنهان که نشان از زمان تعویض تسمه تایم دارند اشاره می‌کنیم:

لرزش خودرو: یکی از نشانه‌های مشکل در تسمه تایم لرزش غیر معمولی است که در حالت کارکرد آرام یا هنگام شتاب‌گیری رخ می‌دهد.

صدای ناهنجار:  از جمله نشانه‌های فرسودگی یا پارگی تسمه تایم می‌تواند صدای تق تق یا سایش از ناحیه‌ی موتور یا هر گونه صدای جیرجیر در زمان استارت زدن یا دور پایین باشد.

نوسان دور موتور:  اگر تسمه تایم دچار مشکل باشد دور موتور در حالت کارکرد آرام یا هنگام راننددگی دچار نوسان می‌شود.

مشکل در استارت زدن:  زمانی که برای استارت زدن یا روشن نگه داشتن خودرو دچار مشکل می‌شوید نشانه‌ای از مشکل در تسمه تایم است.

صدای غیرمعمول در زمان استارت:  پارگی یا جابجا شدن تسمه تایم می‌تواند تولید صدای تق تق یا ضربه ناگهانی در هنگام استارت منجر شود.

دود خروجی بیش از حد: ناهماهنگی در عملکرد موتور به دلیل مشکل در تسمه تایم می‌تواند دود خروج از اگزوز را افزایش دهد.

کاهش قدرت موتور: مشکل در تسمه تایم می‌تواند قدرت موتور را دچار افت ناگهانی در شتاب  کند.

اگر تایم خودروریی صحیح نباشد؟

تصویر اگر تایم خودرویی صحیح نباشدبارها دیده شده که بعد از تعویض تسمه تایم،‌تایم خودرویی صحیح نبوده و متخصص خودرو می‌بایست تایم را به جای اولیه خود برگرداند.این به هم خودرو تایم خودرویی در طولانی مدت آسیب جدی به خودرو وارد کرده و باعث ایجاد هزینه های هنگفت می‌شود.اگر تایم خودرویی صحیح نباشد به دلیل هارمونی نبودن میل سوپاپ،‌نظم باز و بسته شدن سوپاپ‌ها بهم ریخته و احتراق مناسبی در ماشین صورت نمی‌گیرد و نتیجتا باعث افزایش استهلاک و کاهش طول عمر موتور خودرو می‌گردد.

نکات مهم در افزایش طول عمر تسمه تایم

تسمه تایم که وظیفه‌ی هماهنگی زمان حرکت سوپاپ‌ها و پیستون‌ها را بر عهده دارد یکی از اجزای حیاتی موتور خودرو به شمار می‌رود. فرسوده شدن و پاره شدن این تسمه منجر به وارد شدن خسارات سنگینی به موتور می‌شود. سلامت و عملکرد صحیح این قطعه‌ی حساس، مستلزم مراقبت و نگهداری اصولی است که طول عمر مفید تسمه تایم را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، تعویض به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تعویض به موقع شامل:

  • فاصله زمانی: به طور کلی، توصیه می‌شود که تسمه تایم را هر 40 تا 100 هزار کیلومتر , طبق دستورالعمل‌های سازنده خودرو یا طبق دفترچه راهنمای خودرو تعویض کنید.
  • انتخاب باکیفیت: سعی کنید تسمه تایم که خریداری می‌کنید با کیفیت و از برندهای معتبر و شناخته‌شده باشد. طول عمر تسمه تایم  غیراصل و تقلبی به دلیل کیفیت پایین، کوتاه‌تر بوده و بیشتر در معرض پارگی است.یکی از با کیفیت‌ترین انواع تسمه های خودرو،‌تسمه تایم استارتک است که با گارانتی و ضمانت نامه معتبر در سراسر ایران با قیمت مناسب به فروش می‌رسد.

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی نقش حیاتی تسمه تایم در خودرو، علائم فرسودگی و خرابی آن و راهکارهای افزایش طول عمر تسمه تایم و تعویض به موقع آن پرداختیم. بررسی دوره‌ای و تعویض به موقع، کلید افزایش طول عمر و پیشگیری از خطرات است. با اقدام فوری در صورت مشاهده هرگونه علامت فرسودگی، آرامش خاطر و رانندگی ایمن را به خود هدیه دهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *